Nyhetsarkiv 17 Jun 2008

Lösa-projektet fortsätter

Det har skett en vändning i livet för deltagare i LÖSA-projektet. Från ett långvarigt utanförskap med oavslutad utbildning, droger och ibland kriminalitet har det vänt till ökad delaktighet, meningsfullt vardagsliv, studier och arbete.

Lösa är ett samarbete mellan föreningen Attention, Beroendecentrum och Actíva. Lösa vänder sig till vuxna med diagnosen DAMP/ADHD och är finansierat med stöd från Allmänna arvsfonden.

Lösa har pågått i tre år med lyckat resultat, och kommer nu att arbeta ett fjärde år. Under det avslutande året ska metoden och det goda resultatet spridas bl a genom att en bok som beskriver metoden framställs och en webbsida publiceras. En nationell konferens och fyra regionala konferenser kommer att genomföras.

Information om konferenserna kommer på Actívas hemsida under hösten.

 

Aktuellt
 
Om Activa